Zvieratá a COVID
Najčastejšie otázky a odpovede ohľadom zvierat a ochorenie COVID-19
Ochorenie COVID-19, ktoré bolo prvýkrát preukázané v decembri 2020 v Číne a postupne sa rozšírilo do celého sveta, je ochorenie postihujúce najmä ľudí. Avšak existujú prípady, keď sa chorobou COVID-19 nakazila i zvieratá. Najviac náchylným druhom k tomuto ochoreniu sa ukázal byť norok americký, ktorý je chovaný na kožušinových farmách v Dánsku, Holandsku, Taliansku, Španielsku, Švédsku a USA. Nákaza sa preukázala ale aj u bežných domácich zvierat a zvierat chovaných v zoologických záhradách. Odpovedáme na najčastejšie otázky ohľadne zvierat a nákazy COVID-19.
Môže sa mačka alebo pes nakaziť covidom-19 od človeka?
Pravdepodobnosť, že náš pes alebo mačka ochorie covidom, tu je. A hoci sú domáce zvieratá vo väčšine prípadov bezpríznaková, môžu sa nakaziť od človeka, najčastejšie pochopiteľne od svojho majiteľa. Takýchto prípadov je ale len hŕstka.
Môže nakaziť mačka alebo pes covidom-19 človeka?
Áno, tá možnosť tu je. Zatiaľ síce nie je potvrdené, že by pes nakazil človeka, alebo iného psa, pretože psy replikujú len malé množstvo vírusu. Inak sú na tom ale mačky. U tých je pravdepodobnosť, že nakazí človeka, väčšie.
Môžu domáci maznáčikovia prenášať covid-19 medzi sebou?
Záleží na tom, akého maznáčika doma máte. Napríklad papagáj sa nenakazia vôbec. Králik sa môže nakaziť, nie je ale prenášačom. Mačky, fretky, norky alebo škrečky môžu vírus šíriť, ale zároveň si vie vytvoriť protilátky.
Ako spoznať nákazu u domácich maznáčikov?
Bez laboratórneho vyšetrenia bohužiaľ nemožno rozlíšiť COVID-19 od iného, bežného respiračného ochorenia. Zvlášť potom psy nemávajú žiadne klinické príznaky, hoci treba majú isté respiračné ťažkosti. Takéto prípady boli už zaznamenané a pri vyšetrení boli na COVID-19 pozitívne. Vždy išlo o psov, ktorých majitelia boli taktiež pozitívne testovaní na koronavírus.
Ako sa lieči covid-19 u zvierat?
Postup je rovnaký ako u ľudí. Akonáhle máte podozrenie, že by mohol mať váš pes alebo mačka koronavírus, je dobré okamžite kontaktovať lekára - teda veterinára. Ak sa podozrenie potvrdí, je dobré svojmu miláčikovi dopriať 14denné karanténu, aby nenakazil treba ostatných členov rodiny alebo psíčkarov v okolí.
Vycíti psi koronavírus?
Vo Fínsku sa už v minulom roku potvrdilo, že psy môžu rozpoznať vírus až s takmer 100% istotou. Jediné úskalia je, že môžu reagovať aj na iné choroby, ako je práve COVID-19. Záleží tiež na rase psa, pretože počet čuchových receptorov je u každej rasy iný. Veľmi dobre sú na tom napríklad nemeckí ovčiaci, ktorí majú 225 miliónov čuchových receptorov. To je mimochodom asi o 220 miliónov viac ako u človeka.
Existuje prevencia nákazy koronavírusy u domácich maznáčikov?
Samozrejme, prevencia je dôležitá a hlavná je začať u seba. Každý páníček by si mal pravidelne a dostatočne umýva ruky a v prípade ochorenia alebo podozrenia na nákazu obmedziť fyzický kontakt so svojím domácim miláčikom. Aj tým ale môžete pomôcť posilniť imunitu, a to napríklad probiotickými jogurtami pre psov a mačky alebo doplnky stravy, prípadne veterinárnymi enzymatickými prípravky obsahujúce špeciálne vybranú zmes rastlinných enzýmov určených pre posilnenie imunity. Zároveň je tiež dobré sa zamerať na zdravé kŕmenie, s čím vám iste poradí každý veterinár alebo odborník na výživu.
Aké zvieratá sa nakazila v pražskej ZOO?
V pražskej ZOO si covidem-19 prešli dva indickí levy Jamvan a suchu a tiež gorilej samec Richard. Všetci mali mierny priebeh, ktorý sa prejavoval u levov nádchou a pokašláváním a u Richarda únavou a nechutenstvom. Nákazu preukázal test zo vzoriek ich trusu. Neskôr sa koronavírus objavil aj u dvoch mačiek krátkouchých a tigrov malajských, ktorí boli viditeľne zahlienení. Všetky zvieratá ale nákazu prežila bez následkov.
Článok vznikol na jar 2021 a čerpá informácie z týchto zdrojov:
- Relácia Českého rozhlasu Koronafokus s Evou Kézrovou na téma Zvířata a Covid
- Web Státní veterinární správy
- Web ZOO Praha