Základné povely pre psa – naučte psa počúvať

10.07.2023

K nohe, zostaň a nesmieš sú povely, ktoré by mal pes vykonať za každých okolností. Najmä vonku, kde môže vďaka počúvnutiu predísť úrazu alebo potyčke s iným psom. Aký je najlepší spôsob, ako psa naučiť základné povely a správne správanie? Čo robiť, keď vám tréning nejde? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Snáď každý pes sa vie naučiť nejaký obdivuhodný alebo zábavný kúsok, napríklad chytiť loptičku vo vzduchu alebo si s vami udrieť. Pokiaľ ale váš pes nezvláda základy správania, možno vás ťahá na vodítku, nepribehne na zavolanie alebo začne vyvádzať pri pohľade na hračku či na jedlo, môže dostať seba aj vás do naozaj zapeklitej situácie. Najmä keď ste vonku a na vášho psa na každom kroku čakajú zaujímavé vône, chute a pohyby. Napríklad taká veverička, to je lákadlo! Najlepšie, keď je na druhej strane frekventovanej cesty. Sebakontrola je v takejto situácii bez preháňania život zachraňujúca.

Základné povely a správanie musíte psa učiť už od šteňaťa. Nenechajte sa zmiasť jeho roztomilosťou – začať musíte naozaj od momentu, keď si nového miláčika prinesiete domov. Urobte si z tréningu zábavnú hru pre vás oboch. Môžete na to použiť maškrty alebo hračky pre motiváciu, a nezabudnite dopĺňať povely pre psa rukou. Slovný povel spojený s gestom je praktickejší (pes sa naučí reagovať na oboch) a pre niektorých psov môže byť aj ľahšie pochopiteľný. Skúste niekoľko variantov aby ste zistili, aký typ povelov vášmu psovi najviac vyhovuje.

Ako naučiť psa privolanie

Privolanie je úplne základný povel, ktorý by sa každé šteňa malo naučiť ako prvý alebo jeden z prvých. Pracujte s tým, čo vášho psa motivuje. Väčšina šteniat bude svojho nového pána nasledovať ako tieň, ale len na tento fakt určite nespoliehajte. Motivujte psa hračkou alebo maškrtou, rozhodne odmenou nešetrite. Spolu s týmto povelom môžete šteňa naučiť reagovať na svoje meno.

Väčšina psov tiež spozornie, keď začuje váš veselý a nadšený hlas, ktorý môžete spojiť s maznaním, hrou alebo maškrtou. Pes potom pribehne v očakávaní pozitívnej interakcie alebo nejakej dobroty. Samotný povel začnite najskôr trénovať v pokojnom prostredí, aby psa nič nerušilo a ľahšie pochopil, čo po ňom chcete. Až keď bude mať toto naučené, začnite zvyšovať nároky. Ak ste ale v situácii, keď viete, že váš pes povel neposlúchne, napríklad keď sa hrá s iným psom, nesnažte sa ho zbytočne privolávať. Radšej si pre neho dôjdite, aby sa nenaučil skôr to, že keď sa hrá, nemusí na povel reagovať.

Ako naučiť psa chodiť na vodítku

Prechádzka je tá najviac vzrušujúca časť dňa každého psa, kedy bude chcieť všetko očuchať a preskúmať. K tomu by ste mu mali dať dostatok priestoru a je v poriadku aj zastaviť sa, aby mohol pes niečo zaujímavé poriadne očuchať. Aj tu ale musia byť pravidlá.

Základom je nikdy psa nenechať, aby vás ťahal a pravidelne odmeňovať pokojnú chôdzu na zavesenom vodítku. V prípade, že váš pes zacítil niečo naozaj zaujímavé a snaží sa vás k danému miestu dotiahnuť, okamžite zastavte a počkajte, až sa upokojí. Toto sa môže cestou na ono miesto stať aj niekoľkokrát. Buďte preto trpezliví a určite psa nechajte k tomu skvelému miestu dôjsť, ale pomaly a pokojne. Toto môžete trénovať aj s jeho obľúbenou maškrtou. Ten odhoďte tak, aby ho pes určite videl. Keď sa za ním vydá a zatiahne za vodítko, zostaňte na mieste a počkajte, až povolí. Môžete mu aj prikázať, aby sa posadil. Až potom ho nechajte maškrtu zjesť.

Ako naučiť psa na miesto

Rovnako ako s privolaním, začnite na pokojnom mieste. U šteňaťa, ktoré sa ešte len učí, s týmto povelom naozaj nepochodíte, pokiaľ má okolo seba zaujímavé veci a ľudí na skúmanie. Vyberte pelech alebo deku (niečo, čo so sebou budete môcť vziať von), ktoré šteňa už pozná a odmeňujte pokojné ležanie na tomto mieste. Časom môžete tréning odpočinku na mieste preložiť hrou a predlžovať interval odmeňovania. Keď bude šteňa stopercentne vedieť, čo po ňom chcete, môžete pri tomto povele začať zvyšovať nároky a presúvať ho von. Hodí sa vám v situáciách, keď psa so sebou vezmete do kaviarne či kancelárie, alebo jednoducho potrebujete, aby nejaký čas pokojne ležal a odpočíval.

Sebakontrola

Bez tréningu sebakontroly sa môže ľahko stať, že váš pes zje niečo, čo by naozaj nemal, alebo si vezme niečo škodlivé od cudzieho človeka. Tento tréning spočíva v tom, že do dlane schováte maškrtu. Váš pes sa k nemu bude snažiť dostať, ale vy mu ho nesmiete dať až do momentu, keď sa aspoň na sekundu prestane snažiť vám ho vziať. Až vtedy mu maškrtu dáte spolu s povelom "môžeš", alebo niečo podobné, čo vám vyhovuje. Opäť teda odmeňujete pokoj a rozvahu. Ďalším krokom bude dlaň s maškrtou pomaly otvárať, či dokonca maškrty pokladať na zem. Aby ste tento tréning vášmu psovi trochu zjednodušili, nezačínajte s príliš chutnými maškrtami. Sledujte, ako rýchlo sa učia a postupne trénujte s lepšími maškrtami.

Čo robiť, pokiaľ vám tréning naozaj nejde?

Keď váš pes na tréning nereaguje dobre alebo dokonca vôbec, nesmiete podľahnúť sklamaniu alebo frustrácii. Pamätajte si, že váš pes nerozumie ľudskej reči, aj keď sa tak občas môže tváriť. Musíte teda byť trpezlivý a vždy použiť rovnaký povel, ideálne aj tým istým tónom. Skúste mu veľmi názorne ukázať, čo po ňom chcete. Niektoré psy sa učia veľmi rýchlo, ale iným to bude nejaký čas trvať. Každý pes sa dá trénovať, len musíte prísť na to, ako naňho. Pokiaľ si neviete rady alebo chcete pomoc od začiatku, vyhľadajte trénera, ktorý vám poradí a ukáže správne techniky tréningu, na ktorý bude váš pes reagovať. Vždy vyhľadávajte trénerov, ktorí používajú moderné a etické metódy.