Torzia žalúdka u psa

10.01.2023

Vášmu psovi sa behom chvíle môže pretočiť žalúdok a vlastne aj celý svet hore nohami. GDV (Gastric Dilatation-Volvulus) alebo dilatácia a torzia žalúdka je nočnou morou každého majiteľa psa. Môže nastať bezprostredne, ale aj pár hodín po kŕmení, a pokiaľ ju včas nerozpoznáte, môže vášho štvornohého miláčika stáť život.

A o čo presne ide? Psí žalúdok, ktorý je veľký a v brušnej dutine pomerne voľný, sa naplní plynom a pretočí sa okolo osi. Takto "nafúknutý" žalúdok tlačí na orgány brušnej dutiny a na bránicu, takže sa psovi zle dýcha. Vplyvom rotácie potom dochádza k prerušeniu krvného zásobenia steny žalúdka, ktorý potom začne odumierať.

Príznaky torzie žalúdka u psa:

  • Nafúknuté a tvrdé brucho, citlivé na dotyk
  • Snaha o zvracanie (väčšinou neúspešná)
  • Zrýchlené dýchanie
  • Zvýšené slinenie
  • Nepokoj
  • Šok, bezvládna poloha v ľahu

Včasné riešenie torzie žalúdka

Pokiaľ u svojho psa začnete pozorovať tieto príznaky, na nič nečakajte a odvezte ho čo najrýchlejšie k veterinárovi. Čím skôr sa podarí pretočený žalúdok vrátiť do pôvodnej polohy, tým väčšia je šanca na prežitie. "Pamätajte, že v prípade torzie žalúdka hrá rolu každá minúta, a aj keď sa Vám to práve nehodí, všetko odložte a choďte ihneď na veterinu, prípadne volajte zvieraciu záchranku." Hovorí MVDr. Michaela Riedlová. Torzia žalúdka končí zhruba u tretiny prípadov smrťou, preto je skutočne dôležité konať rýchlo. Nadpolovičné množstvo prípadov pretočenia žalúdka u psa nastane v noci, preto buďte k svojmu miláčikovi obozretní aj v tento čas a venujte pozornosť akémukoľvek neobvyklému správaniu.

Ako riešia torziu žalúdka veterinári

Veterinár u ľahších prípadov, keď psa trápi "len" nadúvanie, zavedie psovi do žalúdka sondu, ktorá pomôže odviesť nahromadené plyny. Bohužiaľ u väčšiny prípadov je nutné siahnuť k chirurgickému zákroku, pri ktorom sa psovi vyprázdni žalúdok, ktorý sa následne uloží do pôvodnej polohy a potom sa trvalo zafixuje, aby sa už znova nemohol pretočiť.

Rizikové faktory

Na pretočenie žalúdka sú najviac náchylné veľké plemená s hlbokým hrudníkom (napr. nemecká doga, nemecký ovčiak, bernardín, seter, stavač, doberman).

Rizikovým faktorom môže byť aj vek. Psy staršie ako 7 rokov sú vystavené dvakrát väčšiemu riziku ako psy o polovicu mladšie.

Ako torzii žalúdka u psa predísť

  • Podávajte svojmu psovi len kvalitné krmivo z mäsa bez obilnín, ktoré nespôsobujú nadmerné nadúvanie. Granule Yoggies, sú lisované za studena a vyrobené zo surového mäsa v súlade s metódou BARF, preto sú ideálnou voľbou, ak chcete kŕmiť granulami.
  • Psa kŕmte najlepšie dvakrát denne, aby mal prísun jedla v menších dávkach. Čiastočne tým zabránite hltanie, aj keď u niektorých jedincov je to takmer nadľudský úkon.
  • V neposlednom rade doprajte svojmu psíkovi po jedle odpočinok (kľudne hodinu až dve), aby mohol potravu v pokoji stráviť. Prechádzka, šantenie alebo cestovanie chvíľu počkajú. Pretočenie žalúdka môže súvisieť aj s psychikou, preto pred ani po jedle svojho psa nijako nedráždite, aby sa mohol v pokoji najesť a bez problémov jedlo stráviť.