Pozor, čo nesmie jesť pes?
Otrava čiže intoxikácia u psov je bohužiaľ častá a nezriedka vinu nesie pán. Ako sa môžete týmto nepríjemným situáciám vyvarovať a čo všetko je pre psov jedovaté? Prečítajte si užitočné rady a tipy veterinára i výživového špecialistu.
Jedovaté potraviny pre psy
Čokoláda
Zožral váš pes kúsok čokolády? Ešte predtým, než začnete panikáriť, zistite aké množstvo a aký typ čokolády zjedol. Nebezpečnou látkou pre psov je totiž Teobromín a toho nie je vo všetkých čokoládach rovnaké množstvo. Všeobecne môžeme povedať, že čím tmavšia (kvalitnejšia) čokoláda s veľkým podielom kakaa, tým väčšie nebezpečenstvo. Najviac teobromínu nájdeme v kakau a čokoláde na varenie.
Prvá pomoc pri otrave čokoládou
Vyvolajte zvracanie (podať môžete zriedený 2% peroxid vodíka alebo dajte psovi na koreň jazyka horčicu). A v prípade ťažkostí alebo podozrenia na zjedené veľké množstvo vyhľadajte veterinára.
"Otrava psa čokoládou je bohužiaľ veľmi častá a nie je výnimočné, že hlavne pri malých váhových kategóriách môže končiť aj smrťou. Prvá pomoc spočíva v dekontaminácii a podpore základných životných funkcií. Vyvoláme zvracanie a podáme okamžite živočíšne uhlie. Ak už ubehlo viac času a u psa sa prejavili klinické príznaky otravy ako hyperaktivita, zrýchlené dýchanie, svalový tras, kŕče alebo srdcová arytmia, okamžite prevezte pacienta k lekárovi. V tomto prípade je vyvolanie zvracania kontraindikované, okrem iného aj z dôvodu možného vytvorenia hrudy v žalúdku. V takom prípade podávame uhlie spoločne so salinickým preháňadlom a monitorujeme základné životné funkcie. Pokiaľ je otrava slabšia, rovnako podávajte aktívne uhlie po troch hodinách počas troch dní.", odporúča MVDr. Markéta
Hrozno a hrozienka
Možno sa to nemusí zdať, ale hrozno a hrozienka sú veľmi jedovaté ovocie pre psov. Po podaní vysokej dávky môže dôjsť až k zlyhaniu funkcie obličiek a uhynutiu zvieraťa.
Prvá pomoc po požití hrozna alebo hrozienok
Vyvolajte zvracanie do 1 hodiny po požití, môžete tiež podať čierne uhlie. A v prípade problémov vyhľadajte veterinára.
"Všeobecne sa zvieratám neodporúča dávať žiadne ovocie, môže spôsobovať hnačky aj dehydratácie," dodáva odborník na výživu psov Jiří Švihálek zakladateľ Yoggies.
Avokádo
Pre ľudí je avokádo veľmi zdravé, ale u psa môže byť nebezpečné. Nie všetky avokáda sú ale pre psov toxické. Vždy záleží na druhu. Nevhodné sú napríklad guatemalské. Tie obsahujú pre psov nebezpečnú látku perzín, ktorá môže poškodiť srdcovú svalovinu.
Prvá pomoc pri otrave avokádom
Vyvolajte zvracanie av prípade ťažkostí vyhľadajte veterinára.
Ďalšie nevhodné potraviny pre psov sú:
- orechy
- cibuľa
- cesnak
- kofeín a nápoje s jeho obsahom
- slané jedlo
- kuracie kosti
- zvyšky ľudského jedla (korenené, mastné, tučné, ostré)
Lieky nebezpečné pre psov
U liekov platí jedno zásadné pravidlo: zvieratám nikdy nedávajte ľudské lieky bez dohovoru s veterinárom. Áno, niekoľko humánnych liečiv sa používa aj vo veterinárnom lekárstve, ale to neznamená, že svojmu psovi môžete podávať lieky, ktoré fungujú u vás. Svojim psom dávajte len lieky predpísané veterinárnym lekárom, ktorý pozná zdravotný stav vášho psa.
Aké najbežnejšie ľudské lieky sú nebezpečné pre psov?
- Ibalgin, Ibuprofén, Ibumax
- Nurofen
- Paralen
- Panadol
- Nimesil
- Coldrex
- Aulin a ďalšie.
Prvá pomoc pri požití liekov psom
Vyvolajte zvracanie, podajte čierne uhlie a bezodkladne navštívte veterinára.
Otrava izbovými rastlinami
Najlepšou prevenciou je informovať sa už pri kúpe rastlín u predajcov, či sú jedovaté pre domácich miláčikov alebo nie. Pokiaľ doma ale toxické rastliny pestujete, snažte sa ich mať tam, kam psy nedosiahnu.
Najčastejšie toxické rastliny pre psov sú:
- antúria (toulitka), cyklámen, dieffenbachie, filodendron, monstera, šplhovník, aloe vera, ľalia, azalka (rhododendron), oleander, cibuľa tulipánov, potulka ...
"U psov môžu otravu spôsobiť aj toxíny obsiahnuté v skazenej potrave alebo vode. Takými toxínmi sú napr. toxíny baktérií ako je botulotoxín, alebo napríklad plesnivé krmivo. Medzi menej obvyklé otravy patrí otrava avokádom alebo čokoládou. Mnoho ľudí čokoládu podceňuje, ale mala som aj psíka malého plemena, ktorý po požití vysokopercentnej čokolády takmer umrel. Vo horúčavách sa zase psy radi kúpu v rôznych rybníkoch a tôniach, lenže aj tam na nich číha riziko otráv sinicami, čo môže byť tiež veľmi nebezpečné.", hovorí MVDr. Markéta Rázgová
Po otrave pomôžu probiotiká
Otravy psov majú najčastejšie za následok postihnutie obličiek a pečene. Po otrave môže zostať aj veľmi citlivé trávenie, často až doživotne. Psík potom musí byť opatrný na svoje zažívanie.
"Dobré je prejsť na veľmi kvalitné krmivo, ktoré bude ľahko vstrebateľné, menej tučné a nebude obsahovať konzervanty a chémiu. Veľmi vhodné je tiež podávať probiotiká, aby sa trávenie a imunita psa čo najskôr upravili," hovorí Jiří Švihálek.
Práve z tohto dôvodu vznikli krmivá Yoggies a špeciálne probiotiká pre psov, ktoré predstavujú možnú cestu k rekonvalescencii psa po otrave.
Viac informácií si prečítajte v článku Otravy psov, príčiny a následky.