Podráždený žalúdok u psa – keď psa bolí brucho

11.08.2023

Poznáme to všetci, ten pocit, keď náš štvornohý parťák nie je vo svojej koži a nemôže nám povedať, čo ho trápi. Pes zvracia, má hnačku, je apatický alebo nechce žrať. Vo väčšine prípadov tá naša chlpatá radosť zase niekde niečo zožrala. Ale čo keď to tentoraz nie je banalita a podráždený žalúdok signalizuje niečo vážnejšie. Môže ísť o zápal žalúdka či hrubého čreva a v neposlednom rade o obávanú torziu žalúdka.

Keďže sa môžeme často len domnievať, čo nášho milovaného chlpáča trápi, dali sme pre vás s tímom našich psích špecialistov dohromady prehľad najčastejších príčin, príznakov a spôsobov liečby podráždeného žalúdka u psa.

Ako bonus pre vás máme na konci článku 5 tipov, ako môžete podráždenému žalúdku vášho psa nabudúce predísť a ušetriť si tak návštevu veterinára aj pár šedivých vlasov.

Ako spoznáte, že vášho psa trápia žalúdočné problémy?

Podráždený žalúdok, pálenie záhy, zápal žalúdka či hrubého čreva sa u psa najčastejšie prejavia týmito príznakmi:

  • Zvracanie. Pes zvracia alebo sa snaží zvracať, aby sa zbavil nepríjemného pocitu v žalúdku.
  • Hnačka. Pes má hnačku, ktorá je obvykle vodnatá alebo s prímesou krvi (ak si v psích exkrementoch všimnete krv, vyhľadajte čo najskôr veterinárnu pomoc)
  • Nechutenstvo. Pes začne odmietať žrať alebo celkovo prijíma len veľmi málo potravy.
  • Nadúvanie a plynatosť. Pri podráždení žalúdka u psa často dochádza k nadúvaniu a plynatosti.
  • Nadmerné slinenie. Pes slintá viac ako obvykle.
  • Úzkosť a nepokoj. Pes prejavuje nervozitu alebo nepokoj kvôli nepohodliu, ktoré mu spôsobuje podráždený žalúdok.

Aké sú najčastejšie príčiny podráždeného žalúdka u psa?

Pokiaľ si všimnete, že váš pes má podráždený žalúdok, môže to znamenať, že má gastrointestinálny problém. Podráždenie žalúdka u psa môže vyvolať niekoľko rôznych príčin.

Zlé stravovacie návyky

Nevhodne zvolené krmivo, neúmerné množstvo žrádla, príliš veľa maškŕt alebo korenené a tučné ľudské jedlo môže našim parťákom vyvolať rôzne žalúdočné problémy. Pálenie záhy, teda prekyslenie žalúdka, je klasickým príkladom zlých stravovacích návykov. Psy sami nerozpoznajú, čo je pre nich vhodné a vždy sa riadi známym psím porekadlom: "Zožer všetko, inak to zožerie niekto iný." Preto je nutné, aby sme psí jedálniček starostlivo kontrolovali.

Aké jedlo je pre nášho parťáka nevhodné či dokonca nebezpečné sa môžete dozvedieť v našom ďalšom článku: Čo nesmú jesť psy

Bakteriálne alebo vírusové infekcie

Nákaza baktériami alebo vírusmi môže spôsobiť zápal žalúdka a čriev, čo prináša psovi nepríjemné pocity. Medzi najčastejšie bakteriálne ochorenie vyvolávajúce podráždenie žalúdka u psa patrí napr.: borelióza alebo salmonelóza.

Potravinové intolerancie či alergie

Rovnako ako u ľudí, aj niektoré psy môžu byť náchylnejšie na potravinové alergie alebo intoleranciu na určité zložky stravy. Pokiaľ si všimneme, že váš pes má po určitom jedle tráviace problémy, stojí za úvahu zmeniť jeho stravu a vyhľadať veterinárnu radu.

Prehltnutie cudzieho telesa

Psy sú zvedavé tvory a orálne poznávanie sveta je pre nich dominujúcim zmyslovým prvkom. Snubné prstienky aj Rolexky po dedovi sú obľúbenými predmetmi na skúmanie. Ak si všimnete, že je váš kufrík s cennosťami neobvykle ľahký a váš chlpáč má náhle problémy s trávením, je lepšie mu čo najskôr pomôcť a vyhľadať odbornú pomoc.

Stres a úzkosť

Niektoré psy sú viac citlivé a môžu reagovať na stresové situácie zvracaním alebo hnačkou. Podobne ako u ľudí môže stres ovplyvniť celkový zdravotný stav, a preto je dôležité poskytnúť našim psom pokojné a bezpečné prostredie.

Problémy s trávením či iné príznaky podráždeného žalúdka u psa môžu byť indikátorom vážnejších problémov ako je torzia žalúdka či otrava jedlom.

Pokiaľ si u psa všimnete niektoré z príznakov podráždeného žalúdka je dobré neponechávať nič na náhodu. Pokiaľ príznaky nemiznú alebo sa naopak zhoršujú, odporúčame čo najskôr vyhľadať odbornú veterinárnu pomoc.

Čo na upokojenie žalúdka u psa?

Pokiaľ si všimnete, že psíkovi nie je dobre, vyskúšajte osvedčené spôsoby, ako mu uľaviť.

  • Vysadiť jedlo. Hladovka je prvým krokom, ktorý môže uľaviť podráždenému žalúdku.
  • Hydratácia. Pri hnačke a zvracaní stráca pes veľké množstvo tekutín a minerálov, preto je dôležité mu dopriať dostatok čerstvej vody.
  • Harmančekový čaj. S láskou uvarený harmančekový čaj uľaví podráždenému psiemu žalúdku.

5 tipov na zdravý žalúdok a trávenie

  1. Kvalitná strava je základ. Kŕmiť psa vyváženou a kvalitnou stravou je základom prevencie žalúdočných problémov. Vyberte krmivo, ktoré zodpovedá veku, veľkosti a zdravotnému stavu vášho psa. Ako také krmivo vybrať sa dozviete v článku Ako vybrať tie správne granule.
  2. Žalúdok má rád pravidelnosť. Kŕmiť psa pravidelne v rovnakom čase každý deň pomáha udržiavať stabilný tráviaci systém.
  3. Buďte v pohode a bude v pohode aj váš pes. Svoj stres mnohokrát prenesieme aj na našich štvornohých parťákov. Práve stres a stresové prostredie môže ovplyvniť tráviaci systém nášho psa. Pokúste sa zabezpečiť vášmu psíkovi harmonické prostredie.
  4. Každá zmena vyžaduje čas. Pokiaľ sa rozhodnete zmeniť typ alebo značku krmiva, na novú stravu prechádzajte postupne, tak je možné zabrániť zažívacím problémom.
  5. Ľudské jedlo do psej misky nepatrí. Väčšina ľudskej stravy môže byť pre psov škodlivá alebo dráždi ich žalúdok. Preto psíkovi doprajte vyváženú psiu stravu.