Odčervenie mačiek - všetko čo potrebujete vedieť

13.01.2023

Jar a leto je typickým obdobím šírenia vnútorných parazitov. Vyššie teploty prajú prežívaniu ich vývojových štádií v prostredí, a ako sú na to prírodou prispôsobené, vedia to využiť. A tak je práve v tom čase ideálny čas myslieť na ochranu našich mačacích miláčikov pred škrkavkami, pásomnicami a ďalšími cudzopasníkmi.

Jednobunkové mačacie parazity

Jednobunkové parazity, ako je Giardia intestinalis alebo kokcídia sú zákerné v tom, že ich v stolici nemožno uvidieť voľným okom. Bežne používané antiparazitiká sú v boji proti nim neúčinné. Treba na ne myslieť vždy, keď mačka trpí nevysvetliteľnými chronickými hnačkami.

V súvislosti s mačkami je často spomínaným strašiakom Toxoplasma gondii. Mačka je jediným definitívnym hostiteľom a pre človeka môže byť len ona zdrojom nákazy touto zoonózou. Čo možno neviete je fakt, že mačka vylučuje invázie schopné zárodky len jeden až tri týždne vo svojom živote. To sa navyše obvykle týka mačiatok.

Preto je veľmi nepravdepodobné, že by domáca mačka, žijúca v domácnosti vo výborných hygienických podmienkach, bola pre človeka zdrojom infekcie. Toxoplazmóza je téma dôležitá najmä pre ženy v tehotenstve. Súčasťou klasického tehotenského skríningu je aj odber krvi a stanovenie titra protilátok proti toxoplazme. "Ani pozitívny titer však neznamená automaticky hrozbu pre plod, len to, že sa organizmus nastávajúcej matky niekedy s toxoplazmou stretol." hovorí MVDr. Michaela Riedlová.

Mnohobunkové mačacie parazity

U mačiek sa stretávame najčastejšie so škrkavkami a to s druhmi Toxocara cati a Toxascaris leonina. Tieto parazity sú na rozdiel od prvokov viditeľní makroskopicky a môžeme ich nájsť v stolici ako špagetám podobné útvary. Mačiatka sa najčastejšie nakazia pitím materského mlieka obsahujúceho vývojové štádiá škrkaviek. Dospelé mačky potom vajíčkami z prostredia.

Opäť to budú skôr vonkajšie mačky. Mačiatka nakazené škrkavkami pochádzajú väčšinou zo zlých hygienických podmienok. Vývojové štádiá škrkaviek prerábajú tzv. hepatopulmonárnu migráciu - cez črevnú stenu sa dostávajú do pečene a pľúc, kde spôsobujú poškodenie týchto orgánov a vydávajú sa na ďalšiu cestu do tráviaceho traktu.

Schopnosť lariev škrkaviek putovať orgánmi zvieracieho i ľudského tela do ťažko liečiteľných miest je dôvodom na pravidelné a poctivé odčervovanie našich zvieracích miláčikov. "Stretla som sa v ordinácii s majiteľkou, ktorej sa larva škrkavky usadila v zadnej očnej komore, kde ju objavilo až veľmi dôkladné špecializované vyšetrenie." upozorňuje MVDr. Michaela Riedlová.

Pre úplnosť sa treba ešte zmieniť o pásomniciach. Tie u mačiek nepredstavujú veľký problém, vyskytujú sa u nich skôr zriedkavo. Väčšina kombinovaných antiparazitík, ktoré používame na pravidelné odčervovanie, pokrýva aj pásomnice.

Kedy a ako mačku správne odčerviť

Zdravú dospelú mačku žijúcu len "indoor" odčervujeme pravidelne dvakrát ročne. Možno vám napadne, že to vlastne nie je nutné, keď nechodí von. Ale zárodky parazitov môžete priniesť svojej mačke domov na podrážkach svojich topánok, ktoré musí každá mačka preskúmať zisťujúc, kde ste sa celý deň túlali.

Za to každé mačiatko by malo dostať vnútorné antiparazitiká vždy aspoň dvakrát v intervale desiatich dní. "Mačka, žijúca napoly doma a chodiaca von medzi iné vonkajšie mačky by mala byť odčervovaná pravidelne každé tri mesiace." hovorí MVDr. Michaela Riedlová. "Pamätajte, že parazitózy zvierat sú napospol prenosné na človeka. Najväčšie riziko nákazy hrozí malým deťom." Pri chronických tráviacich problémoch je navyše vhodné nechať vzorku stolice vyšetriť laboratórne pre vylúčenie jednobunkových parazitov.

Existuje prevencia proti parazitom?

Podanie antiparazitík na rozdiel od aplikácie vakcíny prevenciou nie je. Mačka sa môže opäť nakaziť pár dní po odčervení. Môžeme však dlhodobo posilňovať imunitný systém mačky pomocou probiotík a prebiotík, ideálne sú napríklad priamo pre mačky určené Yoggies CatProBio. Pravidelným podávaním probiotických preparátov posilňujeme imunitný systém všeobecne a taktiež zlepšujeme obranyschopnosť črevnej sliznice a jej buniek. Parazitárna invázia môže byť pre zviera aj človeka zdrojom mnohých zdravotných problémov, oplatí sa preto preventívne aj liečebné opatrenia nezanedbávať.