NÁVOD: Ako odnaučiť šteňa hrýzť - nadobro

19.08.2023

Práve ste do svojho domova privítali roztomilé šteňa. Avšak po pár dňoch či týždňoch sa ukazuje, že namiesto láskyplnej chlpatej guličky na maznanie máte doma krvilačného T-Rexa. Šteňa hryzie. Všetko a všetky. Najradšej má nechránené časti vášho tela. Hryzie do rúk, do nôh a vám každým dňom pribúdajú krvavé šrámy po tele. Je vám tento scenár povedomý? Máme pre vás dobrú správu. Vieme, prečo vaše šteňa hryzie, a ako ho hryzenie odnaučiť.

Prečo šteňa hryzie?

Prirodzený inštinkt

Šteňatá majú vrodený inštinkt hrýzť. Keď sa pozriete na skupinu malých šteniat, všimnete si, že sa neustále obhrýzajú a rôzne merajú svoje sily. Pre šteňatá môže byť hryzenie spôsobom objavovania sveta, ale významov môže mať viac. Vo väčšine prípadov sa jedná o správanie, ktoré s vekom a výchovou postupne odznieva. Pre psa je hryzenie prirodzená potreba, ktorú je nutné sýtiť aj v dospelosti. Dospelý pes so zdravým chrupom by mal hrýzť v priemere 20 minút denne.

Prezubovanie

Rastúce zúbky môžu chlpáčovi spôsobiť nepríjemný diskomfort až bolesť. Psík tak hľadá úľavu a začne hrýzť. A práve hryzenie šteniatkom pomáha uľaviť od týchto nepríjemných pocitov. Preto je dôležité mu pre toto obdobie zabezpečiť dostatok bezpečných hračiek na hryzenie, aby mu naše ruky a nohy prišli o niečo menej atraktívne. Viac o prezubovaní sa dozviete v našom článku o psom chrupe.

Nuda, frustrácia a prebytočná energia

"Do čoho by som tak uhryzol?" Šteňatá sú plné energie a zvedavosti. Práve hryzenie môže byť spôsobom, ako si vybiť prebytočnú energiu alebo si skrátiť nudné chvíle. Keďže ale malé šteniatko ešte nemôžete unaviť poriadnou túrou, behaním za bicyklom, či inou náročnou fyzickou aktivitou, zapojte do spoločného času aj mentálnu stimuláciu napr. v podobe psích interaktívnych hračiek.

Ako odnaučiť šteňa hrýzť?

Šteňa hryzie do rúk, do nôh, do nábytku – do všetkého, do čoho rozhodne nechcete, aby hrýzlo. Skúste pár osvedčených tipov, ako ho to raz a navždy odnaučiť.

Trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť

Bez tej to nepôjde.

Prechytračte ho

V interakcii s vašim psíkom buďte vždy o krok pred ním. Už si na vás zase brúsi svoje zúbky? Ešte než sa do vás pustí, ponúknite mu jeho obľúbenú hryzaciu hračku a venujte spoločnej hre pár minút. Hračku môžete tiež vymeniť napr. za Fit kstičku, s ktorou sa vyhrá a zároveň si na nej pochutí.

Nezakazujte, buďte čitateľní

Nepoužívajte výrazy typu NIE! Psík tomu nerozumie. Namiesto toho ho vystavte do situácie, ktorá je pre neho ľahko čitateľná. Pomôžte mu presmerovať jeho záujem na prijateľný hryzací objekt. A nezabudnite ho za to riadne pochváliť.

Odmeňujte pozitívne správanie

Pokiaľ šteňa prestane hrýzť do vás či iného nežiaduceho objektu a začne sa správať tak, ako si prajete, odmeňte ho maškrtou alebo slovnou pochvalou. Ideálne maškrty na tento účel sú napr. Yoggies výcvikové hovädzie, ktoré majú ideálnu veľkosť ako odmena. Týmto spôsobom sa bude učiť, že nehryzenie prináša pozitívny zážitok.

Obchod s pozornosťou

Šteňa vás začne hrýzť. Skúste sa v tej chvíli zachovať pokojne a ignorovať ho. Niekedy môže byť jeho cieľom získať vašu pozornosť. Nedajte mu ju. Dôjde mu, že na túto hru s ním nepristúpite a prestane hrýzť.

Trénujte povely

Pokiaľ váš psík už vie základné povely "Ku mne", "Sadni" atď. môžete jeho energiu nasmerovať k upevňovaniu týchto povelov. Za každý dobre odvedený povel psíka náležite pochváľte či odmeňte. Týmto pozitívnym posilňovaním môžete odnaučiť šteňa hrýzť do nežiaducich objektov, vrátane vašich končatín.

Čo robiť, keď pes vrčí a hryzie?

Vyskúšajte všetko, čo je spomenuté vyššie. Vrčanie je len ďalší spôsob komunikácie. Identifikujte, v akej situácii vaše šteňa vrčí. Vo väčšine prípadov to neveští nič zlovestného. Šteňa vám môže len hovoriť, že mu niečo vadí, bráni si hračku, je unavené alebo sa jednoducho hrá. Pokiaľ sa ale vrčanie dlhšiu dobu stupňuje a neviete čo s tým, určite odporúčame kontaktovať etického trénera, ktorý vám so správaním vášho šteňaťa pomôže.

Čo robiť, keď pes hryzie svojho majiteľa?

Vyhľadajte psieho špecialistu

Pokiaľ nič z vyššie spomínaného nepomáha a u vášho šteňaťa alebo psa problémy s hryzením pretrvávajú, odporúčame, ako spomíname v predchádzajúcom odseku, konkrétny prípad konzultovať s odborníkom na etický výcvik psov. Psí špecialista vám môže poradiť špecifické kroky a metódy, ako s týmto správaním efektívne pracovať.

Pes skáče a hryzie - čo robiť?

Vyhnite sa nadšenej reakcii

Skáče a hryzie váš pes, keď prídete domov? Bujaré vítanie patrí k veciam, nad ktorými sa mnohokrát rozplývame, ale dlhodobo to môže byť nepríjemným problémom. Najlepšie je tomu zabrániť už na začiatku. Až nabudúce prídete z práce, skúste psíka v tomto spôsobe správania nepodporiť. Zostaňte v pokoji a ignorujte jeho správanie, kým sa nezrovná. Aj keď budete mať chuť ho aj privítať, vydržte.

Ako potrestať psa keď uhryzne?

Vyvarujte sa fyzickým trestom

Fyzický trest, ako je facka, úder na chrbát, môže viesť k vyvolaniu strachu a agresivity. Namiesto toho sa snažte pracovať s pozitívnym posilňovaním a odmeňovaním za správne správanie viď. vyššie.

Skúste zvukovú výstrahu

Psy sú vnímaví na vašu intonáciu a zvuky. Pokiaľ pes uhryzne, môžete vydať zvukovú výstrahu, ako je "au", "nie" alebo iný signál, ktorý vám vyhovuje. Tým mu naznačíte, že jeho správanie nie je prijateľné. Potom ho odveďte od situácie, ktorá viedla k uhryznutiu a skúste všetko zakončiť pozitívnym zážitkom.

Hryzenie u šteniat je bežným javom, ktorý je možné pomocou trpezlivosti a vhodných metód úspešne riešiť. Dôležité je chápať, prečo šteňa hryzie a adekvátne reagovať na jeho potreby a signály. Snažte sa využiť pozitívne posilňovanie a predovšetkým sa snažte netrestať psa fyzicky. Hryzenie aj skákanie môže byť spôsobené nedostatočnou výchovou psa. Trénujte tak s vašim šteniatkom už odmala poslušnosť, usmerňujte jeho správanie a vychovajte si radostného parťáka, na ktorého sa budete môcť kedykoľvek spoľahnúť.

Odporúčame:

Váhate ktorú maškrtu zvoliť? Nižšie odporúčame pár našich obľúbencov, vhodných na výcvik vášho šteniatka.

Yoggies morčacie výcvikové maškrty

Yoggies mrazom sušené morčacie mäso

Yoggies bezlepkové piškóty s kuracím mäsom