Keď psa bolia zuby

13.10.2021

Viac ako polovicu psov potrápia v priebehu života ochorenie zubov - najčastejšie zubný kameň, zápal ďasien alebo paradentóza. Táto nemilosrdná štatistika zabolí nielen vášho psa, ale hlavne vašu peňaženku. Ak začnete sa preto o chrup svojho psa starať každý deň, oplatí sa vám to.

Psy majú šťastie, že je na rozdiel od ľudí toľko netrápi zubné kazy, ale bohato si to vyberú nadmernou tvorbou zubného plaku, ktorý vedie k tvorbe zubného kameňa. Jedná sa o mineralizovaný zubný plak, ktorý sám o sebe ešte nie je ochorením, skôr kozmetickou vadou. Bez ohľadu na stupeň mineralizácie je však zubný kameň u psa jednou z príčin rozvoja zápalov ďasien. A to už je problém, ktorý pes pocíti.

Ako spoznám, že psa bolí zuby?

Spočiatku najčastejšie vďaka nepríjemnému zápachu z tlamy, ktoré spôsobujú baktérie nachádzajúce sa v okolí zničeného zuba. Ďalším príznakom môže byť nadmerné slintanie, prežúvania naprázdno, problémy s príjmom potravy až nechutenstvo, k tým extrémnym patrí kývanie až vypadávanie zubov.

Zubná ťažkosti svojho psa rozhodne neprehliadajte. Jednak mu spôsobujú bolesť a za druhé sa často jedná o zápalové procesy, ktoré dlhodobo zaťažujú imunitný systém a môžu spôsobiť ďalšie vnútorné ochorenie - srdca, obličiek alebo pečene.

Pes u zubára

Ak vďaka príznakom zistíte, že vášho psa bolí zuby, bezodkladne navštívte veterinárne stomatológii, kde vášmu psovi odborne vyčistia zuby, odstráni zubný kameň (najčastejšie ultrazvukom), prípadne vytrhnú boľavý zub. Rovnako ako u ľudí majú psie zubárovi k dispozícii röntgen, ultrazvuk, chirurgický sála, dokonca dokážu dať psovi aj zubnú náhradu.

Aj bez zubov si pochutí

Trhanie zubov u psa sa nemusíte báť. Aj bez zubov je schopný zjesť svoju bežnú potravu, a vy tak nebudete odsúdení k doživotnej príprave kašovitej stravy. Jedná sa vlastne len o estetické argumenty, vždy je lepšie boľavý zub odstrániť než nechať psa dlhodobo trpieť.

Na prechodné štádium hojenia po vytrhnutí zubov môžete zvoliť mäkšie potravu - konzervy, BARF surové mäso alebo omáčky pre psov, ktorými môžete obľúbené granule zmäkčiť.

Ako predísť problémom?

Podľa štatistiky má v Česku zdravý chrup asi len každý piaty pes. Preto je dobré dbať na prevenciu, vďaka ktorej posilníte zdravie svojho psa a ušetríte veľa peňazí za psieho dentistu.
Už odmala je dobré naučiť psa na zubnú kefku a pastu (dobré sú tie s obsahom enzýmov, ktoré narušujú vzniknutý plak; ale určite psovi nedávajte svoju zubnú pastu, môže obsahovať prírodné sladidlá, ktoré sú pre neho jedovatá). Lenže nie vždy máme zviera od šteňaťa, a nie každý pes, ba ani majiteľ, má trpezlivosť s pravidelným čistením zubov. V ten moment na rad prichádza funkčné maškrty na zuby, ktoré odstraňujú zubný plak a zmierňujú tvorbu zubného kameňa. Trebárs fit kocky Yoggies, vyrobená lisovaním za studena v súlade s metódou BARF, slúži ako maškrtu aj dentálne pomôcka. Funkčné maškrty na zuby by mal mať pes k dispozícii každý deň. Ďalším variantom môže byť napríklad roztok proti tvorbe zubného plaku, ktorý sa psovi pridáva do vody.