Čo vedieť, skôr než začnete kŕmiť psa BARFom?

09.05.2021

Praktické rady a tipy ako na to.

Už mnoho rokov psičkári čím ďalej tým viac kŕmi tzv. B.A.R.F. (Bone and Raw Food) čiže surovú potravou. Chovatelia často veria, že surová potrava je pre ich miláčikov to najprirodzenejšie a blíži sa ich pôvodnej potrave z prírody. Kŕmiť "Barf", ale môže mať mnohé úskalia a ako ho začnete u svojho psíka používať, je dobré vedieť pár dôležitých vecí. Zle zvolená surová potrava totiž môže psíkovi jeho zdravie i poškodiť.

Medzi časté dôvodu psíčkarov na kŕmenie psa surovou potravou je to, že surová potrava u psov predíde potravinovým alergiám, je pre nich prirodzená, zocelí Pejskové trávenie a chovatelia vedia, čím presne psíka kŕmi, čo u granúl, predovšetkým tých z ekonomických radov, je niekedy zle vyhľadateľné.

"Než začnete" BARFovat "mali by ste ale poznať aj úskalia kŕmenie psa týmto spôsobom. Prekážky môžu byť jednoduché, ako je potrebné časová náročnosť prípravy, vyššie finančné náklad alebo aj to, že je majiteľ psíka vegetarián a pohľad na mäso mu nerobí dobre. Medzi náročnejšie dôvody patrí nebezpečenstvo výskytu parazitov v potrave alebo nevhodné zaobchádzanie so surovou potravou pre psa (rozmrazenie a opätovné zmrazenie, alebo ponechanie potravy v miske pod.). Pri neznalosti problematiky, kedy chovateľ nemá dostatok vedomostí na to, aby psíkovi pripravil skutočne nielen chutnú, ale aj vyváženú surovú potravu, môže chovateľ psíkovi skôr ublížiť ako prospieť. A vplyv na zdravie psa napríklad v prípade dlhodobého neexportovania príjmu vápnika a fosforu môže byť až fatálne. Všetky tieto dôvody by ste mali zvážiť, než začnete "BARFovat", hovorí riaditeľ spoločnosti Jiří Švihálek. Než začnete kŕmiť psa surovú potravou, je tiež dobré sa poradiť so svojím veterinárom.

Dajte psíkovi čas

Ak prechádzate na "B.A.R.F.", tak dajte psíkovi čas. U šteňaťa to sú cca 2 týždne, u staršieho psa to môže až mesiac. A nemyslí sa tým postupné dávky surového mäsa miešať s granulami, je dôležité kŕmiť psa surovou stravou od začiatku, len si dávať pozor pri výbere surovín. Najprv dávajte psíkovi ľahko stráviteľné kúsky chudého mäsa bez kože. Pozor aj na drvené kosti, tie psovi podávajte, až neskôr. Vnútornosti podávajte psíkovi až druhý týždeň, a to len v obmedzenej miere. Aj tu platí pravidlo znalosti podávanie niektorých vnútorností, kedy nie všetky môžu byť vhodné. Ako posledný zaraďte do surovej potravy kosti, ale pozor - nie hocijaké. Do krmiva môžete tiež pridávať rôzne vhodné doplnky potravy pre psov, napríklad pivovarské kvasnice, kĺbovú výživu s probiotikami alebo lososový či konopný olej a pod. Vhodné sú tiež probiotiká pre psov, ktorá chráni imunitu zvieraťa a pomáhajú mu udržať zdravý tráviaci systém.

V hlavnej úlohe (predmrazené) mäso

U kŕmenia "Barf" je dôležité vedieť vytvoriť správny pomer kŕmnej dávky. Kŕmna dávka u dospelého psa stredného plemena, v normálnej kondícii a záťaži, by mala zodpovedať približne 2-3% jeho ideálnej váhy. Psík by vždy mal dostať v jednej porcii: 50 - 70% mäsa, najlepšie kuracie, hovädzie, kačacie, rybie. Pozor na tučné bravčové mäso! Kŕmna dávka by mala obsahovať maximálne 30% kostí. Psa ale nikdy nekŕmte varenými, či inak tepelne upravenými kosťami. Predovšetkým u hydinových kostí hrozí po tepelnej úprave to, že sa roztriešti a psíkovi v krku alebo v tráviacom trakte ublíži. Psovi dávajte najlepšie surové kosti ešte obalené mäsom a skvelé sú aj vďaka množstvu kolagénnych látok tiež chrupavky a kĺby.
10 - 20% kŕmnej dávky by mala tvoriť prílohu v podobe surovej zeleniny, ryže či ryžových aj zemiakových vločiek (tie sú zbavené škrobu) či ovocie. Vhodnou zeleninou je napríklad repa, šalát, špenát, zeler alebo tekvice. Vhodná je aj mrkva, ktorá pomáha vďaka obsahu pektínu chrániť črevnú sliznicu. "Mrkva je možné aj mierne povariť, pretože vďaka tomu bude lepšie stráviteľná, a dokonca aj výživnejšie", hovorí riaditeľ spoločnosti Jiří Švihálek. Zeleninu je dobré psíkovi nakrájať veľmi nadrobno alebo nastrúhať. Aj tu platí pravidlo, že by mal chovateľ vedieť, aká zelenina a príloha je vhodná a aká nie.


                                Zeleninu je dobré psíkovi nakrájať veľmi nadrobno alebo nastrúhať.

Vhodné je mäso pred tým, než ho budete svojmu miláčikovi podávať, aspoň na 24 hodín predmrazit, aby došlo aspoň k čiastočnému zničeniu prípadných parazitov, ktorí sa môžu v mäse nachádzať. Ak by sa totiž v mäse nejaký parazit nachádzal, mohlo by dôjsť u psa k problémom s trávením a pod. Aj preto je vhodné udržovať črevnú mikrobiom psa stále v dobrej kondícii, aby si dokázal poradiť s podobnými vplyvmi, k čomu môžu pomôcť aj už spomínaná probiotiká . Nezabudnite tiež po každom zaobchádzanie so surovým mäsom určeným ako pre psa, tak aj pre človeka, umyť dôkladne použité kuchynské zariadenia aj svoje ruky.

Pozor na časovú náročnosť

B.A.R.F. je veľmi náročný na prípravu a často, ak napríklad cestujete alebo nemáte čas psíkovi jedlo pripravovať, tak môžete využiť hŕbu B.A.R.F. predpripravených produktov, ktoré sa držia surového spracovanie ako samotného mäsa, tak napríklad len B.A.R.F. príloh. "Vhodnou alternatívou sú aj granule lisované za studena s probiotikami, ktorým sa prezýva" sušený B.A.R.F. ". Lisovanie za studena je totiž šetrný spôsob výroby granúl, pri ktorom nedochádza k znehodnoteniu prírodných bioaktívnych látok obsiahnutých v surovinách. Všetky vitamíny a minerálne látky zostanú zachované vo svojej pôvodnej prírodnej podobe a táto potrava je tak aj pre tráviaci trakt psíka veľmi podobná surovému Barf. ", Dodáva riaditeľ spoločnosti Jiří Švihálek.

Zdravie začína v miske®