Ako vybrať psovi kliešťa – rýchlo a bezpečne
Každý pes miluje poriadnu prechádzku po lese a váľanie sa v tráve. Lenže sezóna kliešťov je v plnom prúde a vy sa musíte mať na pozore pred nepozvanými hosťami, ktorých si vy aj váš pes môžete ľahko priniesť domov. Pokiaľ si totiž prisatého kliešťa nevšimnete, môže vášmu psovi robiť spoločnosť aj niekoľko týždňov. A to je viac ako dosť času na prenos nejakej nepríjemnej choroby.
Prečo sú kliešte nebezpečné pre psov?
Kliešte nie je dobré podceňovať. Pes je totiž po človeku druhá najobľúbenejšia desiata týchto drobných parazitov. Od larvy až po dospelosť kliešte sajú krv rôznym živočíchom a tým zvyšujú riziko prenosu najrôznejších chorôb na vás alebo vášho psa. Psy pritom bývajú najčastejšie napadnutí práve dospelými jedincami (často aj väčším množstvom naraz), ktorí už mali čas prisať sa všade možne.
Jednou z ďalších chorôb, ktoré stoja za zmienku, je kliešťová paralýza, ktorú prenášajú samičky. Spôsobuje ochrnutie panvových končatín a postupom času aj dýchacích svalov – môže teda byť smrteľná.
Ako spoznať kliešťa u psa
Rôzne druhy kliešťov sa líšia svojím tvarom, farbou a veľkosťou, ale všeobecne sa dá povedať, že sú oválne a ploché. Podľa toho, koľko krvi vypijú, môžu dosiahnuť veľkosť od sezamového semienka až po kávové zrno. Napriek tomu, že kliešte nedokážu skákať ani lietať, vedia sa veľmi šikovne zachytiť spätnými háčikmi na nožičkách. Vývojové štádiá si môžete prezrieť na obrázku nižšie.
Biele kliešte u psa
Pokiaľ ste vytiahli zo srsti vášho psa chrobáka zodpovedajúceho tomuto popisu, narazili ste na vzácny druh kliešťa. Pijak lužný je väčší ako bežný kliešť, má hnedočervené sfarbenie s bielou kresbou a prenáša mimoriadne nebezpečnú psiu babeziózu – chorobu podobnú malárii. Najviac sa vyskytuje na juhu Moravy, ale jeho teritórium sa za posledných desať rokov výrazne rozšírilo.
Ako sa kliešťom brániť?
Populárnou a spoľahlivou prevenciou proti kliešťom sú antiparazitné obojky, spreje, šampóny a doplnok potravy Yoggies - ochrana proti kliešťom. Tieto prostriedky kliešte odpudzujú ako repelent, alebo ich zabíjajú po kontakte s ošetrenou srsťou. Ani to ale vždy nezabráni kliešťovi prisať sa. Nemôžete sa teda na prevenciu proti kliešťom spoliehať do tej miery, že psovi po príchode domov poriadne neprehliadnete srsť.
Spreje, šampóny a spot-on preparáty majú rôznu dobu účinnosti a niektoré môžu strácať účinok po kontakte s vodou. Antiparazitiká odporúčame používať po celý rok. Kliešte sú totiž aktívne už od teplôt 7 °C, takže sa môže stať, že sa na vášho maznáčika nejaký dostane aj v zime.
Proti vyššie spomínanej lymskej borelióze možno psy očkovať už od 12 týždňov. Účinnosť vakcíny je jeden rok a odporúča sa aplikovať ešte než začne sezóna kliešťov, teda v januári alebo februári.
Čo keď sa kliešť na psa aj tak prisal
Žiadna prevencia nie je stopercentná. V kliešťovej sezóne po každej prechádzke psíka prezrite a prípadne prisatého kliešťa ihneď vyberte. Čím skôr sa kliešť vyberie, tým sa znižuje šanca prenosu prípadnej nákazy. Všeobecne platí, že k prenosu chorôb dochádza, ak je kliešť prisatý aspoň 36 hodín a dlhšie. To však neplatí u vyššie spomínanej psej babeziózy, pri ktorej stačia iba 2 hodiny. Preto je dôležité včasné vytiahnutie.
Postup - ako vytiahnuť kliešťa psovi?
- Pri odstraňovaní kliešťa dbajte na bezpečnosť. Nikdy neodstraňujte kliešťa prstami, alebo polievaním olejom či mazaním vazelínou. Zvýšite tým totiž riziko infekcie.
- Používajte na to určené nástroje ako je pinzeta na vyťahovanie kliešťov či háčik na kliešte. Postačí aj pinzeta s tupými hranami.
- Kliešťa uchopte pinzetou a opatrne uvoľnite kývaním zo strany na stranu. Nie je vhodné ho násilím a silou vytiahnuť von. S kliešťom nekrúťte.
- Miesto prisatia potom starostlivo vydezinfikujte.
- Potom si starostlivo umyte ruky a vydezinfikujte aj nástroj, ktorým ste kliešťa vyťahovali.
- Kliešťa zlikvidujte spláchnutím do záchodu, polejte ho alkoholom, či ho prilepte na kúsok lepiacej pásky a vyhoďte do koša
Niekedy sa stane, že v koži zostane časť kliešťa. Tu už nehrozí riziko infekcie, rana sa ale môže zapáliť. Nepokúšajte sa tento zvyšok kliešťa vyťahovať vŕtaním sa v rane – koža psa si s tým väčšinou poradí sama. Pokiaľ ale máte obavy, neváhajte vyhľadať pomoc veterinára.