Ako si vybrať psa - podrobný sprievodca

27.07.2024

Je vám už jasné, že chcete zdieľať svoj život so psím spoločníkom, ale ešte neviete, ktorý pes je pre vás alebo vašu rodinu ten pravý? Výber psa je zodpovedná úloha, ktorú netreba podceňovať. Zadovážiť si domáceho miláčika je veľká zodpovednosť, a to počas celého života, ktorý u väčšiny psov trvá približne desať a viac rokov. Ak si nie ste istí, akého psa chcete, musíte zvážiť, čo od psa očakávate a čo mu môžete ponúknuť. V dnešnom článku vám poradíme, ako si vybrať psa, aby ste mali čo najmenej problémov a čo najviac spoločnej zábavy.

Nepodceňujte výber správneho psa pre vás

Nie je pes ako pes. Dnes si môžete vybrať z približne 350 plemien psov rôznych veľkostí, vzhľadu a povahy. Výber psa by rozhodne nemal byť len o vzhľade. Ak sa rozhodnete zaobstarať si konkrétnu rasu psa, musíte podrobne zvážiť povahové vlastnosti typické pre plemeno, ktoré sa vám páči.

Mali by ste si tiež ujasniť, či uprednostňujete psa samca alebo fenu. Obe pohlavia majú svoje plusy a mínusy. V prípade nekastrovaných sučiek musíte brať do úvahy pravidelné háranie a možné zdravotné komplikácie v podobe falošnej gravidity a zápalu maternice. U nekastrovaných psov môže byť náročnejšie zvládnuť stretnutia s hárajúcimi sučkami, možné úteky a niekedy aj zdravotné problémy s prostatou u starších psov. Rozdiely medzi temperamentom sučiek a psov bývajú individuálne a nemožno ich príliš zovšeobecňovať.

Ako si vybrať plemeno psa, ktoré sa hodí k vašej osobnosti a životnému štýlu?

Každý z nás je iný a pre každého z nás sa hodí iný typ psa. Niekto hľadá priateľa na gauč alebo na kolená, niekto dobrého strážcu alebo aktívneho športovca. Pri hľadaní v atlase psov si najprv položte nasledujúce otázky:

Máte radšej malé, stredné alebo veľké psy?

  • Hľadáte krátkosrstého alebo dlhosrstého psa?
  • Nevadí vám častá starostlivosť o srsť - česanie alebo dokonca strihanie?
  • Koľko času denne môžete aktívne tráviť so psom?
  • Chcete so psom robiť nejaké konkrétne športy?
  • Ste odhodlaní riešiť prípadné výchovné problémy s odborníkom a venovať výcviku čas?
  • Bývate v byte alebo v dome so záhradou?
  • Bývate v rušnom meste alebo na dedine, kde líšky dávajú dobrú noc?
  • Máte alebo plánujete mať v budúcnosti deti?
  • Máte nejaké zdravotné postihnutie?
  • Je to váš prvý pes? Koľko máte skúseností?

Potom porovnajte svoje odpovede s dostupnými informáciami o plemene, ktoré vás oslovilo. Zvážte tiež, aké sú vaše finančné možnosti. Kúpna cena rôznych plemien sa môže výrazne líšiť a možno budete musieť dlhšie šetriť. V závislosti od veľkosti a požiadaviek vášho budúceho psa si budete musieť vypočítať aj to, koľko približne budú stáť mesačné náklady na kŕmenie, poistenie, veterinára a ďalšiu starostlivosť.

Pri výbere ideálneho plemena pre vás je skvelou taktikou navštíviť niekoľko výstav psov alebo iných podujatí, kde môžete stretnúť viac psov daného plemena, mať možnosť porozprávať sa s ich majiteľmi a osobne zistiť, či vám "sadnú".

Pes s rodokmeňom, bez PP alebo kríženec?

Pes s rodokmeňom "papiere"

Pri psoch s "papiermi", t. j. s preukazom pôvodu, si môžete byť istí, že poznáte jeho rodičov a ďalších predkov. Aby šteniatka mali PP, musia byť ich rodičia chovaní podľa špecifických podmienok pre dané plemeno. A výsledky rôznych zdravotných testov, výstav, skúšok a pri niektorých plemenách aj povahových testov môžete ľahko dohľadať. Najmä pri plemenách, ktoré sú náchylné na rôzne zdravotné problémy, sa určite oplatí vedieť, ako dopadli ich rodičia a ďalší príbuzní.

Nezaručí to stopercentné zdravie vášho psa v budúcnosti, ale je to dobrý základ. Pri výbere kvalitného chovateľa je nevyhnutná aj dôkladná socializácia šteniat, kontrola vrhu poradcom chovu, kvalitný chovateľský servis a kúpna zmluva. Mnohí dobrí chovatelia v zmluve uvádzajú aj predkupné právo pre prípad, že sa nový majiteľ už nebude môcť alebo sa nebude chcieť o psa starať. Vďaka tomu a vyššej predajnej cene psy s PP len zriedkavo končia v útulku alebo vyhodené na ulici.

Pes bez preukazu pôvodu a kríženci

V prípade psa bez PP sa rodičia nedochovali a nikdy nemôžete vedieť, či je to len z nevedomosti majiteľa, neochoty podstúpiť zdravotné testy alebo preto, že má nejakú zdravotnú alebo povahovú vadu.

Pri krížencoch, ktorí najčastejšie prichádzajú na svet nepozornosťou majiteľov, tiež zvyčajne nebudete mať veľa informácií o zdraví a temperamente predkov. Je to tak trochu lotéria. Bohužiaľ, to, že kríženci bývajú zdravší, nie je vždy pravda. Môžu zdediť rovnaké predispozície na rôzne zdravotné alebo povahové chyby. Ak viete, že nechcete konkrétne plemeno psa, ale máte radi krížencov, odporúčame vyberať zo psov, ktorí čakajú na domov v útulku alebo v dočasnej starostlivosti. Dobrý útulok psa pozná a môže vám poradiť, či je pre vás vhodný.

Záleží aj na výbere chovateľa

Ak ste si však zamilovali plemeno psa pre jeho vzhľad a vlastnosti, zodpovedne si vyberte dobrého chovateľa a kúpte si šteňa alebo staršieho psa s preukazom pôvodu. Vyhnete sa tak prípadnému sklamaniu a podporíte človeka, ktorý vkladá svoju starostlivosť a nemalé peniaze do toho, aby si vaše milované plemeno získalo práve vaše srdce.

Samozrejme, aj medzi chovateľmi čistokrvných psov sú veľké rozdiely, preto je vašou povinnosťou dobre si vybrať. Keď už máte jasno v tom, ktoré plemeno je pre vás to pravé, v ideálnom prípade pred tým, ako si zaobstaráte šteniatko, náhodne navštívte niekoľko chovateľov, pozrite sa, v akých podmienkach žijú ich psy, a porozprávajte sa s nimi. Získate tak najlepšiu predstavu o tom, odkiaľ váš nový člen rodiny pochádza a aký skvelý štart do života má.

Veľkou témou poslednej doby sú aj takzvané množiarne. Keď si kúpite šteňa z množiarne, riskujete, že váš budúci člen rodiny bude mať vážne zdravotné problémy, a zároveň finančne podporíte niekoho, kto profituje na úkor svojich psov, ktorí žijú v nevhodných podmienkach. Okrem toho sú šteniatka z množiarní vystavené oveľa väčšiemu riziku problémov so socializáciou. Ako spoznáte, že ste narazili na množiareň a nie na zodpovedného chovateľa?

Množitelia najčastejšie inzerujú psy bez PP, t. j. bez preukazu pôvodu, ale ojedinele sa objavujú aj "chovatelia" psov s PP. Solídny chovateľ nemá problém pozvať vás k sebe domov na osobnú návštevu, aby ste sa zoznámili s prostredím, v ktorom budú šteniatka vyrastať, ako aj s jeho dospelými psami. Rád vám tiež odpovie na všetky otázky týkajúce sa plemena a jeho psov. Okrem toho má dnes väčšina aktívnych chovateľských staníc webové stránky, na ktorých si môžete pozrieť predchádzajúce chovy.

Chovateľ vám bude vedieť poradiť s výberom vhodného šteniatka, pretože šteniatkam venuje veľa času a pozornosti. Pri kúpe šteňaťa venujte pozornosť aj jeho veku. Nie je možné vziať šteňa od matky skôr ako vo veku 50 dní (7,5 týždňa).

Samozrejmosťou by mala byť kúpna zmluva, pretože väčšina zodpovedných chovateľov má aj právo na predkupné právo v prípade, že si psa v budúcnosti nebudete chcieť nechať. Musíte si tiež zaobstarať medzinárodný pas spoločenského zvieraťa, ktorý slúži ako očkovací a zdravotný preukaz zvieraťa. Šteniatko by už malo byť odčervené a zaočkované primerane svojmu veku. Väčšina chovateľov pribalí šteniatku do nového domova malú súpravu vrátane krmiva, na ktoré je zvyknuté.