Ako sa starať o psa v horúčave?

10.01.2023

Až budete vyrážať na dovolenku alebo napríklad len na letnú prechádzku na kúpalisko, nezabudnite pribaliť dostatok tekutín pre vás aj vášho štvornohého chlpáča. Psy sa v lete prehrievajú rovnako ako ľudia, a tak je potrebné aj ich organizmus pred slniečkom chrániť.

Najväčší problém spočíva v tom, že psy nedokážu regulovať svoju telesnú teplotu potením tak dobre ako ľudia. Na rozdiel od nás majú len niekoľko potných žliaz, a to ešte na labkách, takže si musia pomáhať zrýchleným dýchaním s otvorenou papuľou. A to nie vždy pomôže zabrániť prehriatiu psa. Preto dôležitú úlohu zohráva majiteľ, ktorý svojho psieho miláčika môže vhodným správaním pred teplom a prehriatím ochrániť.

Komu je v lete najviac horúco?

V teplých dňoch sú riziku prehriatia vystavení síce všetci psy, ale niektorí z nich sú tomu o trochu bližšie. Patria k nim psy, ktorí trpia nadváhou, majú hustú alebo dlhú srsť, ochorenie srdca alebo dýchacie ťažkosti. K viac ohrozeným patria aj lovecké plemená a psy s krátkym nosom (napr. boxeri alebo buldoci).

Aké sú príznaky prehriatia u psa?

  • Zrýchlené dýchanie s otvorenou papuľou
  • Apatia, nervozita
  • Dezorientácia
  • Jasne červené alebo modrasté sfarbenie ďasien
  • Hnačka, vracanie

Aby k tomu vôbec nedošlo, je najlepšie zamerať sa na prevenciu prehriatia psa. Prinášame vám niekoľko tipov, ako schladiť psa vo horúčavách.

Tip 1: Bez misky s vodou ani ranu

Nezabúdajte na pitný režim. Pes by mal za deň vypiť 50 až 70 ml vody na každé kilo váhy. Ale nedávajte mu vodu príliš ľadovú, možno máte pocit, že by ho viac osviežila, ale mohol by sa z nej naopak prechladnúť. Pitný režim môžete zlepšiť aj tým, že granule namočíte do vody. Na vodu nezabúdajte ani pri cestovaní. Väčšina psov sa nezvládne napiť počas jazdy v aute, a tak do svojho harmonogramu zaraďte časté zastávky, ktoré ocení každý člen výpravy. Všetci sa aspoň pekne pretiahnete a osviežite.

Tip 2: Ľadové hračky ochladia aj zabavia

Doprajte svojmu psíkovi nanuk! Pokiaľ máte formičky na ľad, môžete mu do nich zamraziť jeho obľúbenú ovocnú pochúťku a zaliať ju vodou, alebo treba pripraviť ľadové jednohubky z vývaru. Skvelou a jednoduchou psou zmrzlinou môžete urobiť aj z jogurtu pre psov. Jednoducho ho necháte pár hodín v mrazničke a máte hotovo. Psík si pochutí, a ešte sa príjemne schladí. "Buďte ale opatrní a dávkujte mrazené dobroty len ako pochúťku, výsledkom veľkého množstva ľadovej potravy by mohol byť zápal horných dýchacích ciest." upozorňuje MVDr. Michaela Riedlová

Tip 3: Mokrá handra nielen na hlavu

Pokiaľ nemáte vo svojom okolí rybník alebo bazén, kde by sa mohol psík zmočiť, stane sa mokrý uterák vašim najväčším pomocníkom v horúcich dňoch. "Pozor na príliš rýchle zmeny teplôt. Prehriateho psa chlaďte pomocou mokrého uteráka, ale nikdy v studenom prievane alebo pomocou ľadu." hovorí MVDr. Michaela Riedlová.

Tip 4: Nepreháňajte to s aktivitou so psom

Na slnku sa váš psík rýchlejšie unaví a prehreje, počas horúceho leta preto z programu vyraďte tie najnáročnejšie telesné aktivity. Rovnako tak ohľaduplne plánujte aj čas venčenia. Obedňajšie venčenie by ste mali tráviť niekde v tieni a psíka vezmite na dlhšiu prechádzku radšej skoro ráno alebo večer.

Tip 5: Mokrý pes môže ľahko prechladnúť

V letnej horúčave žiadny pes potoku, rybníku alebo rieke neodolá. "Mokrého psa ale nenechajte nikdy ležať alebo odpočívať v tieni, jeho srsť najlepšie preschne počas prechádzky." odporúča MVDr. Michaela Riedlová.